01 maja 2016
Strażacy świętowali wspomnienie św. Floriana

 

        W środę, 4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jest to czas, w którym zarówno członkowie Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych mają swoje święto. Kościół wspomina w tym dniu św. Floriana, patrona strażaków.

           Strażacy OSP Sulisławice oraz jednostek zaprzyjaźnionych z Dobrzeca, Piwonic i Lisa obchodzili święto swojego patrona już 29 kwietnia. Uroczystość rozpoczęli od udziału we mszy świętej, odprawionej w parafialnym kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Tutaj, wraz z rodzinami oraz zgromadzonymi parafianami, modlili się w intencji zarówno obecnych druhów ochotników, jak i wszystkich zmarłych strażaków. Nie zabrakło również próśb o zachowanie „naszych małych ojczyzn” od wszelkiego rodzaju kataklizmów.

           Po mszy świętej strażacy w uroczystym pochodzie przemaszerowali główną ulicą naszego sołectwa od parku do strażnicy OSP. Wspólne świętowanie zakończyło się poczęstunkiem.  Zarówno uroczystości sakralne, jak i defiladę uświetniła swą obecnością orkiestra dęta działająca przy OSP Piwonice. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 

 

 

 

Święty Florian

      Święty Florian był legionistą rzymskim żyjącym w czasach cesarza Dioklecjana. Podczas prześladowań chrześcijan został aresztowany. Bezskutecznie przymuszano go do złożenia ofiary bogom. Za odmowę został poddany chłoście oraz torturom, a następnie przewieziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Florian ani na moment nie wyparł się wiary, nawet kiedy dotknęło go biczowanie oraz szarpanie jego ciała żelaznymi hakami.  Ostatecznie 4 maja 304 roku uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Enns.

 

Początki kultu w Polsce

      Od roku 1184 Kraków posiada relikwie św. Floriana. Zostały one sprowadzone do tego miasta na  polecenie syna Bolesława Krzywoustego, księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Aby uczcić relikwie, w dzielnicy miasta o nazwie Kleparz wybudowano świątynię. Kiedy w pożarze mającym miejsce w roku 1528 jedyną ocalałą budowlą w tej części miasta była właśnie owa świątynia, uznano św. Floriana  jako patrona broniącego  przed klęskami pożaru, powodzi i sztormów.

      Św. Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Bywa również ukazywany jako książę trzymający w ręku chorągiew. Do atrybutów św. Floriana należą: kamień młyński u szyi, kolczuga, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza oraz zbroja.

 

 

 

źródło: brewiarz.pl oraz sanktuarium.ostroleka.pl

 

Kliknij mnie

Galeria

Copyright © 2015-2018 Sołectwo Sulisławice. All right reserved

                                                     Designed by RS and created with WebWave CMS