28 marca 2016
Druhowie na straży Świąt Wielkiej Nocy

     Wielkanoc to czas, kiedy druhowie z OSP Sulisławice mają zwykle „ręce pełne pracy”. Tegoroczną służbę rozpoczęli w Wielką Sobotę, kiedy to przez kilka godzin pełnili wartę przy Grobie Pańskim. Zmiana owej warty odbywała się w tradycyjny sposób i stanowiła atrakcję - szczególnie dla dzieci przybywających wraz z rodzicami na sobotnie uroczystości.

 

      Kulminacja Świąt Wielkiej Nocy przypada na Wielką Niedzielę, toteż już od godzin porannych strażacy czynnie uczestniczyli w Rezurekcji. Nie mogło zabraknąć więc Pocztu Sztandarowego oraz druhów pełniących liczne obowiązki podczas asysty procesji rezurekcyjnej.

 

   Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych to tzw. Lany Poniedziałek, czyli czas, na który z niecierpliwością oczekują wszystkie dzieci. Na terenie naszego sołectwa „Śmigus-dyngus” obchodzony jest zawsze w sposób bardzo tradycyjny i nierozerwalnie połączony z miejscową OSP. Od godzin porannych druhowie strażacy wyruszyli na ulice Sulisławic by obficie polać każdy dom. Zwyczaj ten jest równie stary, jak nasza Ochotnicza Straż Pożarna. Według miejscowych przekonań polanie każdego budynku ma chronić przed pożarem i klęskami żywiołowymi – oby więc wszelkie kataklizmy omijały teren naszego sołectwa przez cały rok.

 

   Kolejnym punktem poniedziałkowego święta było odwiedzenie wszystkich domostw przez druhów ochotników. Był to przede wszystkim czas na złożenie życzeń wielkanocnych – nie zabrakło jednak chwili na wspólne rozmowy, czy spotkania „przy stole”. Jak przyznają mieszkańcy naszego sołectwa, na te odwiedziny czekają cały rok, a wizyta strażaków stanowi często początek poniedziałkowego świętowania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

kliknij mnie

Link do galerii zdjęć

Copyright © 2015-2018 Sołectwo Sulisławice. All right reserved

                                                     Designed by RS and created with WebWave CMS