Świętowanie 615 lat Sulisławic za nami

 

Pierwsza pisana wzmianka o Sulisławicach pochodzi z 1402 roku. Wtedy w „Księdze ziemskiej kaliskiej” pojawiła się informacja o wsi, której właścicielem był Philipus de Sulislauicze. Od tamtego momentu minęło już 615 lat.

 

Uczciliśmy ją, wspominając początki wsi, mówiąc o teraźniejszości i wybiegając w przyszłość. Sulisławice to jedno z trzech kaliskich sołectw, które w graniach administracyjnych miasta jest od początku XXI wieku. Wcześniej – przez sześć stuleci -Sulisławice były wsią, o której pierwsze pisane wzmianki pochodzą z 1402 roku. – Informacje o wsi Sulisławice, której zarządcą był Philipus de Sulislauicze, można znaleźć w „Księdze ziemi kaliskiej” z tamtego okresu. Oczywiście osadnictwo na tym terenie istniało wcześniej, czego dowodzą prowadzone prace archeologiczne, my mówimy o pierwszej pisanej wzmiance o miejscowości – wyjaśnia Estera Wałęsa, historyk, archiwistka i mieszkanka wsi, która z okazji jubileuszu przygotowała krótką monografię. – Na przestrzeni wieków Sulisławice przechodziły z rąk do rąk. W sumie miały kilkudziesięciu właścicieli, czasami kilku równocześnie. Ostatnim był Ignacy Łaszczyński. Najprawdopodobniej on zapoczątkował uprawę truskawek w Sulisławicach. Pierwsze wzmianki o plantacji pochodzą z okresu międzywojennego, a z truskawek Sulisławice znane są do dziś.

 

Rodzina Łaszczyńskich była jedną z najdłużej zarządzającym rodem wsią. Za ich gospodarowania zaczęła się edukacja. Dzieci uczyły się w domach okolicznych mieszkańców, którzy użyczali swoje izby. W latach 30. zaczęto budowę szkoły, której budynek – stojący do dziś – oddano w 1937 roku.  W 1912 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna, która prężnie działa do dziś i służy nie tylko mieszkańcom sołectwa, ale bierze udział w akcjach na terenie całego regionu. Po wojnie prężnie działo Koło Gospodyń Wiejskich. – Sulisławice w tym momencie są jednym z dynamiczniej rozwijających się fragmentów Kalisza, bardzo popularnym wśród mieszkańców miasta, którzy tutaj chętnie się przeprowadzają – mówi Karolina Sadowska, sołtys sołectwa. – Jednak sama wieś nie straciła swojego dawnego charakteru. Nadal dominuje tutaj rolnictwo, a większość osób to mieszkańcy z dziada pradziada. 

 

źródło: faktykaliskie.pl

 

Festyn z okazji 615-lecia przygotowały: Rada Sołecka oraz OSP Sulisławice. 

 

Zdjęcia z festynu można znaleźć pod linkiem: tutaj

 

 

 

19 września 2017

Copyright © 2015-2018 Sołectwo Sulisławice. All right reserved

                                                     Designed by RS and created with WebWave CMS